Start
Witaj na stronie Szkoły Podstawowej w Podgórzu
Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc w przypadku zadławień

Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia lekarza bądź karetki pogotowia ratunkowego.

Zadławienie, z pozoru niegroźne, jest w istocie stanem zagrożenia życia. Całkowita niedrożność dróg oddechowych może doprowadzić do niedotlenienia organizmu, a w jego konsekwencji do utraty przytomności, a nawet zatrzymania akcji serca.

Dla dokładnego zapoznania się z elementami pierwszej pomocy osobie zadławionej warto obejrzeć film zamieszczony poniżej

Pierwsza pomoc - osoba nieprzytomna oddychająca

Numery alarmowe w Polsce

 
Andrzejki 2012

28 listopada 2012 w naszej szkole uczniowie bawili się na zabawie Andrzejkowej.

Wspólną zabawę w tym dniu rozpoczęli uczniowie klas 0-III. Dekoracją sali, w której odbyła się zabawa zajęły się Panie Barbara Imbir i Bogumiła Piegat ze swoimi wychowankami. Pani Agnieszka Brzoza - wychowawczyni klasy I – zadbała o oprawę muzyczną całej imprezy. Pani Lidia Figurska wraz z uczniami klasy III przygotowała wróżby andrzejkowe. Trzecioklasistki debiutujące w roli wróżek i czarownic spisały się świetnie. W międzyczasie dzieci mogły przekąsić coś słodkiego dzięki rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie poczęstunku dla swoich pociech. Na koniec zabawy „czarownice” wręczyły wychowawczyniom poszczególnych klas wiśniowe gałązki – jeśli zakwitną w Boże Narodzenie spełnią się wszystkie andrzejkowe wróżby. Trzymamy kciuki!

Po zakończeniu zajęć lekcyjnych bawili się uczniowie z klas IV - VI. Organizacją dla nich dyskoteki zajął się Samorząd Uczniowski, który wraz z Panią Moniką Górką i Panią Justyną Reszczyńską przygotował również dekoracja sali. Na jednej ze ścian zawisły portrety czarownic wykonane przez uczniów naszej szkoły. Wróżby andrzejkowe przygotowane zostały przez uczniów z kółka teatralnego pod opieką Pani Beaty Ostrowskiej. Było lanie wosku i poszukiwanie przyszłości w szklanej kuli. Później rozpoczęła się zabawa taneczna w której uczestniczyli również absolwenci naszej szkoły.

 
Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada na całym świecie świętowany jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uchwalono go w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych, w odpowiedzi na wojnę Izraela z Egiptem. Z czasem święto przerodziło się w całkowicie niepolityczne.  Jest to szczególna okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi. Jak być życzliwym? Wystarczy kierować się zasadą: traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Życzliwość to uśmiech, ciepłe spojrzenie, kilka drobnych słów, niewymuszona grzeczność.

Jak zatem uczniowie naszej szkoły uczcili ten szczególny dzień?

Postanowili przesłać pozdrowienia innym uczniom. Tego dnia na korytarzu szkolnym zawisła specjalna karta, na której każdy mógł dopisać własne pozdrowienie.

Warto być życzliwym!

 
CERTYFIKAT DLA PODGÓRZA

Nasza szkoła – Szkoła Podstawowa w  Podgórzu znalazła się w gronie 7 polskich szkół wyróżnionych Certyfikatem Małej Szkoły Promującej Ruch Naukowy.

Tytuł poprzedzony działaniami certyfikacyjnymi przyznawała Kapituła Ruchu Naukowego Małych Szkół w Warszawie. Otrzymały go tylko te placówki realizujące projekt „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”, które wyróżniły się działalnością badawczą.

Cały ubiegły rok szkolny w SP w Podgórzu uczniowie wraz z nauczycielami budowali szkolny ruch naukowy. Jego celem było m.in. zapoznanie dzieci z metodami pracy naukowej.

Na proces certyfikacji złożyły się trzy rodzaje działań:

-   Letnia Szkoła Odkrywców – zajęcia wakacyjne na terenie szkoły

- Letnie Obozy Naukowe – wyjazdowe zajęcia wakacyjne realizowane w Warszawie i na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego

-  Zadania Certyfikacyjne Małych Szkół Promujących Ruch Naukowy polegające m.in. na: przeprowadzeniu lokalnego badania społecznego  (stworzenie historii SP w Podgórzu), nawiązaniu współpracy z instytucjami naukowymi (współpraca z Muzeum Mazowieckim w Płocku – dział etnografii), zorganizowanie tygodnia wynalazku pod hasłem „Żarówka”, analizowaniu i przedstawianiu wyników sprawdzianu zewnętrznego oraz wdrażaniu wniosków z analizy, zorganizowaniu cyklu spotkań pt: „Poznajemy ciekawych ludzi”(z pszczelarzem, strażą pożarną, wizyty w banku)

 

Realizacja zadań certyfikacyjnych przebiegała niezwykle sprawnie. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, a i nauczyciele dali z siebie więcej, niż przewiduje zakres ich obowiązków.

Ale opłaciło się. Kapituła doceniła naszą pracę i przyznała nam Certyfikat Małej Szkoły Promującej Ruch Naukowy. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 22 listopada 2012 roku w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin w Warszawie.

Nauczyciele i Uczniowie

Szkoły Podstawowej w Podgórzu

 
XVIII JESIENNE BIEGI PRZEŁAJOWE PODGÓRZE 2012

KLASYFIKACJA ZESPOŁWA

 
«pierwszapoprzednia6162następnaostatnia»

Strona 61 z 62
Copyright © 2017 Szkoła Podstawowa w Podgórzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Joomla themes, business website hosting.

Rada Rodziców

Informacje dla nauczycieli

Programy

Reklama
Reklama
giodo_logo.jpg - 66.52 Kb

Realizowane projekty

Reklama
Reklama

Od Grosika Do Złotówki

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Projekty

No images